DIVISION 1 HOPPNING 1989
OMGÅNG 1
SÖDRA ZONEN
1. DAGSTORPSORTENS RF LAG 2
(Tove Håkansson - Pierre, Torbjörn Persson - Sabino, Pia Lindström - Fox Light, Lilly Larsson - Sjöhästens Nickan)
ÖSTRA ZONEN DISTRIKT 5 NORRA SMÅLAND
1. LAMMHULT RK
(Marie Skogström - Pontus, Emma Skogström - Golden Wonder Rose, Ingela Johansson - Tjärbyhus Tartana, Caroline Skogström - Mara)
ZON CENTRAL DISTRIKT 3
1. GNESTA RK LAG 2
(Helen Gustavsson - Näsbyholms Balett, Mariette von Bothmer - Cessilie, Nilla Sjöström - Pimprinelle, Jenny Larsson - Fabian)
DISTRIKT 1 GRUPP B
1. VALLENTUNA RK LAG 1
(Cecilia Djurberg - Pan, Sofie Mörner - Grytåsa Karamba, Pernilla Almqvist - Cavalier, Linda Edbohm - Phenom)
ZON NORD
1. LURBO RK
(Maria Holmgren - Veronica III, Louise Plan - Sigmund, Albin Tiusanen - Red Wing, Anna-Karin Liljeholm - Grytåsa Katja)
ZON NORD
1. AVESTA RK
(Melinda Hägg - Lady Blue, Anna Silfver - Gloria Day, Jennie Sohlström - High Crest Oscar, Victoria Jonsson - John John)
ZON POLAR
1. VÅLBACKENS RS
(Sofi Johansson - Claestorps Bramble, Ann-Charlotte Staverfelt - Chris Boy, Annica Sivertsson - Starlight, Carina Lundqvist - Charlie)
OMGÅNG 2
HALLAND
1. HIMLEDALENS RK
(Karin Johansson - Next Chance, Linda-Marie Liljert - Smulan, Linda Wallgren - King, Maria Johansson - Lord)
ZON VÄST
1. TIDAHOLMSBYGDENS HK
(Madelene Hagstedt - Ramon, Jessica Lyckman - Vramfälts Canton, Petra Andersson - Sweet Rosie, Linda Odh - Wild Tapper)
ZON VÄST NORRA
1. KUMLA RK LAG 1
(Ellen Knutsson - Marina, Madeleine Johansson - Bambi Fairway, Sandra Nockner - Brolötens Alabaster, Åsa Eneroth - Playboy)
ZON ÖST SÖDRA
1. SNAPPHANARNAS RF LAG 1
(Lina Bengtsson - Claddagh Moonlight, Pär-Ola Nyström - Sun Maid, Rebecka Elnefur - Tannia, Angelica Brolin - Bridgetown Girl)
ZON ÖST
1. VÄSTERVIKSORTENS RF
(Pontus Westergren - Kermit, Per Martin Kling - Sandstorm, Marcus Westergren - Apt Pupil, Pernilla Kling - Snobben)
DISTRIKT 1 GRUPP B
1. VALLENTUNA RK
(Katarina Karlsson - Forsythia, Pernilla Almqvist - Cavalier, Cecilia Djurberg - Pan, Linda Edbohm - Phenom)
ZON NORD
1. FALU RK
(Pernilla Molin - Nitta, Ulrika Norling - Tricolina, Zandra Molin - Lucky Lucky, Susanne Jakobsson - Venus)
OMGÅNG 3
ZON SYD
1. SKABERSJÖORTENS RF LAG 1
(Caroline Dunér - Patrik, Sara Westin - Old Town Bridge, Elisabeth Colldin - Termik, Ingela Andersson - Zsa Zsa)
ZON SYD GRUPP 4
1. GÄRDS RF
(Linda Bordin - Jena, Åsa Hagelin - Allegro, Jenny Andersson - Källstorps Mira, Malin Thulin - Smedhults Joker)
SKÅNE NORDVÄSTRA
1. ÖDÅKRA RS LAG 2
(Arnold Assarsson - Klöver, Lina Cronqvist - Petra, Frida Månsson - Mr Storm, Jessica Svensson - Jeuness)
DISTRIKT 7
1. HIMLEDALENS RK
(Karin Johansson - Next Chance, Lindamarie Liljert - Smulan, Linda Wallgren - King, Hanna Johansson - Callina)
ZON VÄST NORRA
1. ÖREBROTRAKTENS RF LAG 1
(Henrik Bratt - Farino, Ann-Marie Ohlsson - Wictory, Gabriella Söderström - Belinda, Linda Westin - Novalie II)
ZON ÖST
1. LAMMHULTS RK
(Marie Skogström - Pontus, Emma Skogström - Golden Wonder Rose, Ingela Johansson - Happy, Caroline Skogström - Mara)
ZON ÖST
1. VÄSTERVIKSORTENS RF
(Pontus Westergren - Kermit, Per-Martin Kling - Sandstorm, Marcus Westergren - Regal Prince, Pernilla Kling - Snobben)
ZON ÖST
1. ÖSTERGÖTLANDS FRK LAG 2
(Robert Axén - Ricky, Emma Nilsson - Fanny, Mattias Axén - Karibo, Linda Nilsson - Natascha)
DISTRIKT 1 GRUPP A
1. SKÅNSTA R
(Katarina Albinsson - Old Mill Duke, Anna von Krusenstierna - Fabina, Josefin Ohlsson - Esparzyna, Rebecca Lagh - Bramleys Boy)
DISTRIKT 11
1. SALAORTENS RF
(Daniela Franzetti - Christie, Katja Rantanen - Abu Alcazar, Pernilla Andersson - Red Baron, Lotta Adolfsson - Mr Rainrock)
ZON NORD
1. MORA PK
(Jenny Norin - Nougat, Jennie Andersson - Video Kid, Karin Oskarsson - Lady VII, Therese Kax - Philip II)
ZON POLAR
1. BODENS RK
(Anna-Karin Johansson - Sallow Glen Girl, Ulrika Engström - Moyode Kate, Helen Petschler - Grange Freddy Boy, Sara Söderberg - Tramp)
SÖDRA ZONEN
1. DAGSTORPSORTENS RF LAG 2
(Tove Håkansson - Pierre, Torbjörn Persson - Sabino, Pia Lindström - Fox Light, Lilly Larsson - Sjöhästens Nickan)
ÖSTRA ZONEN DISTRIKT 5 NORRA SMÅLAND
1. LAMMHULT RK
(Marie Skogström - Pontus, Emma Skogström - Golden Wonder Rose, Ingela Johansson - Tjärbyhus Tartana, Caroline Skogström - Mara)
ZON CENTRAL DISTRIKT 3
1. GNESTA RK LAG 2
(Helen Gustavsson - Näsbyholms Balett, Mariette von Bothmer - Cessilie, Nilla Sjöström - Pimprinelle, Jenny Larsson - Fabian)
DISTRIKT 1 GRUPP B
1. VALLENTUNA RK LAG 1
(Cecilia Djurberg - Pan, Sofie Mörner - Grytåsa Karamba, Pernilla Almqvist - Cavalier, Linda Edbohm - Phenom)
ZON NORD
1. LURBO RK
(Maria Holmgren - Veronica III, Louise Plan - Sigmund, Albin Tiusanen - Red Wing, Anna-Karin Liljeholm - Grytåsa Katja)
ZON NORD
1. AVESTA RK
(Melinda Hägg - Lady Blue, Anna Silfver - Gloria Day, Jennie Sohlström - High Crest Oscar, Victoria Jonsson - John John)
ZON POLAR
1. VÅLBACKENS RS
(Sofi Johansson - Claestorps Bramble, Ann-Charlotte Staverfelt - Chris Boy, Annica Sivertsson - Starlight, Carina Lundqvist - Charlie)
OMGÅNG 2
HALLAND
1. HIMLEDALENS RK
(Karin Johansson - Next Chance, Linda-Marie Liljert - Smulan, Linda Wallgren - King, Maria Johansson - Lord)
ZON VÄST
1. TIDAHOLMSBYGDENS HK
(Madelene Hagstedt - Ramon, Jessica Lyckman - Vramfälts Canton, Petra Andersson - Sweet Rosie, Linda Odh - Wild Tapper)
ZON VÄST NORRA
1. KUMLA RK LAG 1
(Ellen Knutsson - Marina, Madeleine Johansson - Bambi Fairway, Sandra Nockner - Brolötens Alabaster, Åsa Eneroth - Playboy)
ZON ÖST SÖDRA
1. SNAPPHANARNAS RF LAG 1
(Lina Bengtsson - Claddagh Moonlight, Pär-Ola Nyström - Sun Maid, Rebecka Elnefur - Tannia, Angelica Brolin - Bridgetown Girl)
ZON ÖST
1. VÄSTERVIKSORTENS RF
(Pontus Westergren - Kermit, Per Martin Kling - Sandstorm, Marcus Westergren - Apt Pupil, Pernilla Kling - Snobben)
DISTRIKT 1 GRUPP B
1. VALLENTUNA RK
(Katarina Karlsson - Forsythia, Pernilla Almqvist - Cavalier, Cecilia Djurberg - Pan, Linda Edbohm - Phenom)
ZON NORD
1. FALU RK
(Pernilla Molin - Nitta, Ulrika Norling - Tricolina, Zandra Molin - Lucky Lucky, Susanne Jakobsson - Venus)
OMGÅNG 3
ZON SYD
1. SKABERSJÖORTENS RF LAG 1
(Caroline Dunér - Patrik, Sara Westin - Old Town Bridge, Elisabeth Colldin - Termik, Ingela Andersson - Zsa Zsa)
ZON SYD GRUPP 4
1. GÄRDS RF
(Linda Bordin - Jena, Åsa Hagelin - Allegro, Jenny Andersson - Källstorps Mira, Malin Thulin - Smedhults Joker)
SKÅNE NORDVÄSTRA
1. ÖDÅKRA RS LAG 2
(Arnold Assarsson - Klöver, Lina Cronqvist - Petra, Frida Månsson - Mr Storm, Jessica Svensson - Jeuness)
DISTRIKT 7
1. HIMLEDALENS RK
(Karin Johansson - Next Chance, Lindamarie Liljert - Smulan, Linda Wallgren - King, Hanna Johansson - Callina)
ZON VÄST NORRA
1. ÖREBROTRAKTENS RF LAG 1
(Henrik Bratt - Farino, Ann-Marie Ohlsson - Wictory, Gabriella Söderström - Belinda, Linda Westin - Novalie II)
ZON ÖST
1. LAMMHULTS RK
(Marie Skogström - Pontus, Emma Skogström - Golden Wonder Rose, Ingela Johansson - Happy, Caroline Skogström - Mara)
ZON ÖST
1. VÄSTERVIKSORTENS RF
(Pontus Westergren - Kermit, Per-Martin Kling - Sandstorm, Marcus Westergren - Regal Prince, Pernilla Kling - Snobben)
ZON ÖST
1. ÖSTERGÖTLANDS FRK LAG 2
(Robert Axén - Ricky, Emma Nilsson - Fanny, Mattias Axén - Karibo, Linda Nilsson - Natascha)
DISTRIKT 1 GRUPP A
1. SKÅNSTA R
(Katarina Albinsson - Old Mill Duke, Anna von Krusenstierna - Fabina, Josefin Ohlsson - Esparzyna, Rebecca Lagh - Bramleys Boy)
DISTRIKT 11
1. SALAORTENS RF
(Daniela Franzetti - Christie, Katja Rantanen - Abu Alcazar, Pernilla Andersson - Red Baron, Lotta Adolfsson - Mr Rainrock)
ZON NORD
1. MORA PK
(Jenny Norin - Nougat, Jennie Andersson - Video Kid, Karin Oskarsson - Lady VII, Therese Kax - Philip II)
ZON POLAR
1. BODENS RK
(Anna-Karin Johansson - Sallow Glen Girl, Ulrika Engström - Moyode Kate, Helen Petschler - Grange Freddy Boy, Sara Söderberg - Tramp)