DIVISION 2 HOPPNING 1981
OMGÅNG 1
ZON SYD
1. HELSINGBORGSORTENS RF LAG 2
(Siv Persson - Hucklesmead Sunsalve, Eva Jörgensen - Champis, Monica Lundkvist - Merrie Bird, Anna Westerberg - Copper Sunshine)
ZON SYD
1. TROLLEHOLMSORTENS RF LAG 1
(Annika Lindström - Pontus XXI, Catarina Persson - Safari, Carina Nilsson - Miranda, Monica Winther - Ellinett)
ZON SYD
1. LILLHAGENS RK LAG 1
(Annelie Morand - Pontus, Monique Frick - Stardust, Marie Persson - Prince VII, Madeleine Theander - Starlight)
HALLAND
1. VARBERGS RK LAG 1
(Louice Nilsson - Pajas, Robert Eskilsson - Chico, Annika Andersson - Zenita, Carola Eskilsson - Rubin)
ÖSTRA BLEKINGE-SMÅLAND
1. KARLSHAMNS RK LAG 1
NORRA SMÅLAND
1. BRATTEBORGS RS LAG 1
(Anna-Karin Larsen - Hummelbro Barbie, Charlotte Nycander - Molly, Fredrik Gustavsson - Lamona, Birgitta Sönne - Lord Silver)
ZON VÄST
1. HAMMARÖ RF LAG 1
(Åsa Svensson - Pernilla, Petra Mossberg - Peggy, Ulrika Wennberg - Lycko Per, Maria Grane - Mr Rufus)
ZON VÄST
1. SKULTORPS RS LAG 2
(Mia Svensson - Irish Puzzle, Anna Axelsson - Hot Stuff, Petra Ottosson - Domino, Eva Folkesson - Strix)
ZON VÄST
1. UDDEVALLA RF LAG 1
(Maria Fjellman - Esebio, Ulrika Karlsson - Silva, Ann Rittfors - Lucky Zina, Ann Fridolfsson - Rödtopp)
ZON ÖST
1. VIMMERBYORTENS RF
(Catrin Nathansson - Madicken, Ulrika Passmark - Two Pence, Petra Jonsson - Soley, Anette Möller - Dark Prince)
"FEM ESS"
1. ERIKSMÅLA RK LAG 2
(Maria Treml - Värends Poppe, Carola Fransson - Mr Ajax, Lotta Kjellsson - Visserhof Huzaar, Maria Lindahl - Jahil)
ZON NORD SYD-ÖST
1. HANINGEBYGDENS RF
(Jennifer Norrman - Idol, Anja Schaub - Anit, Caroline Isberg - Javanå, Camilla de Graaf - Tynagh Grey)
ZON NORD
1. BORLÄNGE RK
(Carina Andersson - Moss, Anna Gunsäter - Philippa, Ulrika Olsson - Dillon, Lena Lindberg - Falcon)
OMGÅNG 2
ZON SYD SÖDRA
1. RANCHO RK
(Jane Fast - Conrad, Jeanette Svärd - April Fool, Lars-Åke Larsson - Danny Brown, Catharina Offason - Gula Faran)
ZON SYD ÖSTRA
1. FJÄLKESTADS RK
(Veronica Hartmeyer - Bam-Bam, Ingela Mauritsson - Dutchess, Helen Persson - Cherie, Camilla Johnsson - Mimulus)
HALLAND
1. KVIBILLE RK
(Camilla Forsberg - Petter Macajo, Lars-Göran Engström - Dino, Marie Jeppesen - Kåre, Lena Mared - Sanny)
NORRA SMÅLAND
1. BRATTEBORGS RS
(Fredriks Gustafsson - Condor, Karin Eliasson - Amigo, Charlotta Nycander - Molly, Birgitta Sönne - Lord Silver)
ZON VÄST
1. ÖREBROTRAKTENS RF LAG 1
(Fia Paulsson - Tsarens Kurir, Eva Nilsson - Robban, Agneta Eriksson - Martin, Kristina Eriksson - Ricki Comanche)
ZON ÖST
1. MJÖLBY RK LAG II
ZON ÖST GOTLAND
1. GOTLANDS PF LAG 3
(Anna Stenström - Lajban, Gill Pettersson - Mr Faund, Marie Nyberg - Sapphire Prins, Christina Qviström - Belinda)
ZON ÖST
1. VIMMERBYORTENS RF
(Catrin Nathansson - Madicken, Ulrika Passmark - Two Pence, Petra Jonsson - Soley, Kristina Rinaldo - Juliette)
ZON NORD SYD-VÄST
1. UPPSALA PK LAG 2
(Lena Karlsson - Fagerås Evy Doll, Eva Huhtapalo - Ekholmens Nefertite, Susie Gelinder - Garry, Eva Taxén - Viktor)
ZON NORD SYD-ÖST
1. LIDINGÖ RF
(Helen Canborn - Sycamor Lass, Giggi Landenberg - Calypso, Lottie Östberg - Katja, Yvette Melander - Sluggo)
ZON NORD NORD-VÄST
1. ÅSEN PK/SANDHEDS RS
(Lotta Stenis - Trolle, Maria Lindeborg - Chimradz, Anna Hjalmarsson - Broomy Salmon Fly, Lotta Jågas - Skeda Mint)
OMGÅNG 3
ZON SYD
1. MUNKA-LJUNGBY RK LAG 1
(Johanna Björkman - Smardel Chestnut, Carolin Fridberg - Dannika, Magdalena Vöcks - Lindebolets Hafnia, Catharina Andersson - Queen of Sapphire)
ZON SYD ÖSTRA
1. FJÄLKESTADS RK
(Veronica Hartmeyer - Bam-Bam, Ingela Mauritsson - Dutchess, Camilla Johnsson - Mimulus, Helen Persson - Cherie)
ZON VÄST SÖDRA
1. MARKS RK
(pamela Jaskoviak - Bonita, Susanne Carlsson - Fragall, Christina Malmqvist - Gilbert, Christina Eriksson - Sunrise)
ZON VÄST
1. UDDEVALLA RF LAG 1
(Ulrika Karlsson - Silva, Liselott Rosén - Pigge, Karina Wagner - Lucky Zina, Annette Källberg - Super Star)
ZON VÄST
1. FALKENBERGSORTENS RF LAG 2
(Agneta Nilsson - Leona, Ann-Sofie Berg - Twiggy III, Annika Mårtensson - Donna, Anna Persson - Francis)
SÖDRA
1. ESSUNGA RF LAG 1
(Susanne Lundgren - Ballerina, Mari Kjellberg - Mumsan, Monica Ask - Mr Gibson, Gen Malm - Don Pargo)
NORRA SMÅLAND
1. VETLANDAORTENS RF LAG 2
(Diana Holm - Carol, Åsa Törner - Dr Hook, Christel Holm - Sirro, Susanne Gielen - Saphir)
ZON ÖST
1. NYKYRKA RK LAG 1
(Annelie Cederberg - Jeanne d'Arc, Marie Sandberg - Amanda, Eva Sandqvist - Danette, Gabrielle Karlsson - Lambay Canary)
ZON NORD SYD-ÖST
1. MARIEFREDS RF
(Ulrika Thörnblad - Lucky Kim, Sonita Hermelin - Moon Grace, Annette Otternäs - Kolarhagens Denisov, Cecilia Wallin - Ard Ash Grove)
ZON NORD
1. GÄVLE PK
(Helena Lundqvist - Rickard, Helena Sjödin - Tingeling, Pernilla Rundqvist - Revolt, Sofie Gimlin - Viktoria)
OMGÅNG 4
ZON SYD (final)
1. SYDSLÄTTEN
(Gitte Stafström - Hebba, Marie Holmdahl - Blixten, Susanne Larsson - Fabiola, Annika Andersson - Ascot)
ZON ÖST
1. GAMLEBY RK
ZON NORD-OST + NORD-SYD (final)
1. MARIEFREDS RV
(Ulrika Thörnblad - Lucky Kim, Sonita Hermelin - Page, Anette Otternäs - Kolarhagens Denisov, Cecilia Wallin - Ard Ash Grove)
ZON NORD NORD-ÖST + VÄST (final)
1. GÄVLE PK
(Pernilla Rundqvist - Revolt, Helena Lundqvist - Rickard, Sophie Gimlin - Victoria, Helena Sjödin - Tingeling)
ZON SYD
1. HELSINGBORGSORTENS RF LAG 2
(Siv Persson - Hucklesmead Sunsalve, Eva Jörgensen - Champis, Monica Lundkvist - Merrie Bird, Anna Westerberg - Copper Sunshine)
ZON SYD
1. TROLLEHOLMSORTENS RF LAG 1
(Annika Lindström - Pontus XXI, Catarina Persson - Safari, Carina Nilsson - Miranda, Monica Winther - Ellinett)
ZON SYD
1. LILLHAGENS RK LAG 1
(Annelie Morand - Pontus, Monique Frick - Stardust, Marie Persson - Prince VII, Madeleine Theander - Starlight)
HALLAND
1. VARBERGS RK LAG 1
(Louice Nilsson - Pajas, Robert Eskilsson - Chico, Annika Andersson - Zenita, Carola Eskilsson - Rubin)
ÖSTRA BLEKINGE-SMÅLAND
1. KARLSHAMNS RK LAG 1
NORRA SMÅLAND
1. BRATTEBORGS RS LAG 1
(Anna-Karin Larsen - Hummelbro Barbie, Charlotte Nycander - Molly, Fredrik Gustavsson - Lamona, Birgitta Sönne - Lord Silver)
ZON VÄST
1. HAMMARÖ RF LAG 1
(Åsa Svensson - Pernilla, Petra Mossberg - Peggy, Ulrika Wennberg - Lycko Per, Maria Grane - Mr Rufus)
ZON VÄST
1. SKULTORPS RS LAG 2
(Mia Svensson - Irish Puzzle, Anna Axelsson - Hot Stuff, Petra Ottosson - Domino, Eva Folkesson - Strix)
ZON VÄST
1. UDDEVALLA RF LAG 1
(Maria Fjellman - Esebio, Ulrika Karlsson - Silva, Ann Rittfors - Lucky Zina, Ann Fridolfsson - Rödtopp)
ZON ÖST
1. VIMMERBYORTENS RF
(Catrin Nathansson - Madicken, Ulrika Passmark - Two Pence, Petra Jonsson - Soley, Anette Möller - Dark Prince)
"FEM ESS"
1. ERIKSMÅLA RK LAG 2
(Maria Treml - Värends Poppe, Carola Fransson - Mr Ajax, Lotta Kjellsson - Visserhof Huzaar, Maria Lindahl - Jahil)
ZON NORD SYD-ÖST
1. HANINGEBYGDENS RF
(Jennifer Norrman - Idol, Anja Schaub - Anit, Caroline Isberg - Javanå, Camilla de Graaf - Tynagh Grey)
ZON NORD
1. BORLÄNGE RK
(Carina Andersson - Moss, Anna Gunsäter - Philippa, Ulrika Olsson - Dillon, Lena Lindberg - Falcon)
OMGÅNG 2
ZON SYD SÖDRA
1. RANCHO RK
(Jane Fast - Conrad, Jeanette Svärd - April Fool, Lars-Åke Larsson - Danny Brown, Catharina Offason - Gula Faran)
ZON SYD ÖSTRA
1. FJÄLKESTADS RK
(Veronica Hartmeyer - Bam-Bam, Ingela Mauritsson - Dutchess, Helen Persson - Cherie, Camilla Johnsson - Mimulus)
HALLAND
1. KVIBILLE RK
(Camilla Forsberg - Petter Macajo, Lars-Göran Engström - Dino, Marie Jeppesen - Kåre, Lena Mared - Sanny)
NORRA SMÅLAND
1. BRATTEBORGS RS
(Fredriks Gustafsson - Condor, Karin Eliasson - Amigo, Charlotta Nycander - Molly, Birgitta Sönne - Lord Silver)
ZON VÄST
1. ÖREBROTRAKTENS RF LAG 1
(Fia Paulsson - Tsarens Kurir, Eva Nilsson - Robban, Agneta Eriksson - Martin, Kristina Eriksson - Ricki Comanche)
ZON ÖST
1. MJÖLBY RK LAG II
ZON ÖST GOTLAND
1. GOTLANDS PF LAG 3
(Anna Stenström - Lajban, Gill Pettersson - Mr Faund, Marie Nyberg - Sapphire Prins, Christina Qviström - Belinda)
ZON ÖST
1. VIMMERBYORTENS RF
(Catrin Nathansson - Madicken, Ulrika Passmark - Two Pence, Petra Jonsson - Soley, Kristina Rinaldo - Juliette)
ZON NORD SYD-VÄST
1. UPPSALA PK LAG 2
(Lena Karlsson - Fagerås Evy Doll, Eva Huhtapalo - Ekholmens Nefertite, Susie Gelinder - Garry, Eva Taxén - Viktor)
ZON NORD SYD-ÖST
1. LIDINGÖ RF
(Helen Canborn - Sycamor Lass, Giggi Landenberg - Calypso, Lottie Östberg - Katja, Yvette Melander - Sluggo)
ZON NORD NORD-VÄST
1. ÅSEN PK/SANDHEDS RS
(Lotta Stenis - Trolle, Maria Lindeborg - Chimradz, Anna Hjalmarsson - Broomy Salmon Fly, Lotta Jågas - Skeda Mint)
OMGÅNG 3
ZON SYD
1. MUNKA-LJUNGBY RK LAG 1
(Johanna Björkman - Smardel Chestnut, Carolin Fridberg - Dannika, Magdalena Vöcks - Lindebolets Hafnia, Catharina Andersson - Queen of Sapphire)
ZON SYD ÖSTRA
1. FJÄLKESTADS RK
(Veronica Hartmeyer - Bam-Bam, Ingela Mauritsson - Dutchess, Camilla Johnsson - Mimulus, Helen Persson - Cherie)
ZON VÄST SÖDRA
1. MARKS RK
(pamela Jaskoviak - Bonita, Susanne Carlsson - Fragall, Christina Malmqvist - Gilbert, Christina Eriksson - Sunrise)
ZON VÄST
1. UDDEVALLA RF LAG 1
(Ulrika Karlsson - Silva, Liselott Rosén - Pigge, Karina Wagner - Lucky Zina, Annette Källberg - Super Star)
ZON VÄST
1. FALKENBERGSORTENS RF LAG 2
(Agneta Nilsson - Leona, Ann-Sofie Berg - Twiggy III, Annika Mårtensson - Donna, Anna Persson - Francis)
SÖDRA
1. ESSUNGA RF LAG 1
(Susanne Lundgren - Ballerina, Mari Kjellberg - Mumsan, Monica Ask - Mr Gibson, Gen Malm - Don Pargo)
NORRA SMÅLAND
1. VETLANDAORTENS RF LAG 2
(Diana Holm - Carol, Åsa Törner - Dr Hook, Christel Holm - Sirro, Susanne Gielen - Saphir)
ZON ÖST
1. NYKYRKA RK LAG 1
(Annelie Cederberg - Jeanne d'Arc, Marie Sandberg - Amanda, Eva Sandqvist - Danette, Gabrielle Karlsson - Lambay Canary)
ZON NORD SYD-ÖST
1. MARIEFREDS RF
(Ulrika Thörnblad - Lucky Kim, Sonita Hermelin - Moon Grace, Annette Otternäs - Kolarhagens Denisov, Cecilia Wallin - Ard Ash Grove)
ZON NORD
1. GÄVLE PK
(Helena Lundqvist - Rickard, Helena Sjödin - Tingeling, Pernilla Rundqvist - Revolt, Sofie Gimlin - Viktoria)
OMGÅNG 4
ZON SYD (final)
1. SYDSLÄTTEN
(Gitte Stafström - Hebba, Marie Holmdahl - Blixten, Susanne Larsson - Fabiola, Annika Andersson - Ascot)
ZON ÖST
1. GAMLEBY RK
ZON NORD-OST + NORD-SYD (final)
1. MARIEFREDS RV
(Ulrika Thörnblad - Lucky Kim, Sonita Hermelin - Page, Anette Otternäs - Kolarhagens Denisov, Cecilia Wallin - Ard Ash Grove)
ZON NORD NORD-ÖST + VÄST (final)
1. GÄVLE PK
(Pernilla Rundqvist - Revolt, Helena Lundqvist - Rickard, Sophie Gimlin - Victoria, Helena Sjödin - Tingeling)