DIVISION 2 HOPPNING 1982
OMGÅNG 1
ZON SYD
1. RANCHO RK
(Claes Elofsson - Silver Gipsy, Jeanette Swärdh - April Fool, Carola Nordblad - Old Town Bridge, Catharina Offasson - Gula Faran)
ZON SYD
1. SÖSDALAORTEN LAG 1
(Susanne Henningsson - Flower, Annika Nilsson - Breeze, Annika Anzelius - Island Forest Fair Lady, Lottie Löfkvist - Pollica)
ZON SYD VÄSTRA
1. KVISTOFTA RK LAG 1
(Ann Larsson - Tessy, André Hallberg - Silvette, Anette Hallberg - Seek'n Find, Jenny Kadanik - Möingegårdens Indiaka)
SKÅNE MELLERSTA
1. ÅSBO PK
(Anna-Pia Borg - Smedhults Humla, Christel Jönsson - Carino, Katrin Lang - Chaplin, Christel Ottosson - Cornish Manuelo)
ZON VÄST
1. ÖREBROTRAKTENS RF LAG 1
(Kristina Andersson - Rasmus, Mia Andersson - Atlantic Petite, Eva Nilsson - Grey Light, Josefin Jonsson - Knightwood)
NORRA SMÅLAND
1. BANKERYDS RK
(Kristina Andell - Ias Belinda, Pernilla Karlsson - Miss Malou, Marie-Louise Gustavsson - Blue Bell, Camilla Ackfjäll - Prides Fellow)
ZON VÄST SÖDRA
1. BORÅS FRK LAG 1
(Malin Wieslander - Stisse, Annika Pettersson - Vernal, Peter Ohlsson - Pendley San Tanella, Camilla Floberg - Teacher)
ZON ÖST GRUPP 1
1. MJÖLBY RK LAG 1
(Patrik Halldén - Cavallo Chagall, Susanne Torgner - Pernod, Erik Berggren - Sally Ann, Åsa Lindblad - Virginia)
ÖSTRA ZONEN SMÅLAND/BLEKINGE
1. KARLSKRONA-LYCKÅ RK LAG 3
(Tommy Magnusson - Snobben, Ingela Magnusson - Pelé, Maria Fors-Öhman - Pysen, Maria Bodin - Boitrin)
ZON NORD SYD-VÄST
1. UPPSALAORTENS RF LAG 1
(Johanna Andersson - Trixie Lady, Pernilla Jacobson - Rusty, Lena Karlsson - Scarlet, Maria Wallin - Rufus)
ZON NORD SYD-OST
1. LIDINGÖ RF
(Ardina Strüwer - Wendy, Lottie Östberg - Katja, Jan Akalla - King of Amber, Yvette Melander - Sluggo)
ZON POLAR
1. MATFORS RF LAG 2
(Katarina Rindestad - Koppartorps Pelé, Petra Sjöström - Ludde, Teresa Johansson - Snobben, Inger Olsson - Lakeview Gil)
OMGÅNG 2
ZON SYD VÄSTRA
1. KVISTOFTA RK LAG 1
(Ann Larsson - Tessy, Anette Hallberg - Seek'n Find, Jenny Kadanik - Möingegårdens Indiaka, Ann Hallberg - Uncas)
ZON SYD
1. FÄRS LAG 1
(Tina Eldh - Herkules, Malin Lantz - Carino, Birgitta Olsson - Valencia, Pia Eldh - Ruffa II)
ZON SYD BLEKINGE & SMÅLAND
1. ERIKSMÅLA RK LAG 1
(Lotta Kjellson - Visserhof Huzaar, Johan Nilsén - Star, Carola Fransson - Mr Ajax, Anette Johansson - Renato)
SKÅNE MELLERSTA
1. ÅSTORPS RF
ZON VÄST
1. CLAREBERGS RK LAG 1
(Carine Svensson - Kings Snowball, Catarina Johansson - Cederlunds Chopin, Madeleine Nilsson - Tiffon, Anki Ruontti - Tic-Tac)
ZON VÄST
1. VETLANDAORTENS RF LAG 1
(Annika Birgersson - Lady Cloud, Camilla Wernersson - Marius, Johanna Liljeqvist - Billiana, Ann-Louise Blom - Zara)
ZON VÄST SÖDRA
1. BRÄTTE RK LAG 1
(Sofia Johansson - Jocke, Camilla Skåån - Mary Lou, Lotta Holmqvist - Sunshine Melody, Catarina Linde - Sirocco)
ZON ÖST
1. VIMMERBYORTENS RF LAG 1
(Lotta Nilsson - Durracow, Ylva Lindskog - Putte, Petra Jonsson - Apache, Ulrika Passmark - Malaika)
ZON ÖST
1. LJUNGBY RK
(Ulrika Biesert - Miss Tally, Karin Fritzell - Cinzano, Niklas Biesert - Blixten, Annelie Svensson - Ragaux)
GOTLAND
1. WISBYORTENS RF LAG 3
(Ulrika Jansson - Sandra, Christina Qviström - Belinda, Jennica Bergström - Filur, Monika Gustavsson - Danilo)
ZON NORD SYD-OST
1. SÖDERTÄLJE RK
(Krister Ståhl - Piperswaite Prince, Sofie Rönnkvist - Filur, Maria Ståhl - Aikido, Marie Olsson - Brolötens Aragonit)
ZON POLAR
1. MATFORS RF LAG 2
(Katarina Rindestad - Koppartorps Pelé, Petra Sjöström - Ludde, Teresa Johansson - Snobben, Inger Olsson - Lakeview Gil)
ZON POLAR
1. UMEÅ RF
(Charlotta Ringblom - Balone Honey, Åsa Bolinder - Kunnigunda, Monica Lindgren - Igloo, Anneli Lundström - Grånette)
OMGÅNG 3
ZON SYD SÖDRA
1. TORNS PK
(Kristina Rosén - Tanny Boy, Torbjörn Stenkula - Shamrock, Lize Svensson - Passad, Charlotta Idh - Najad)
ZON SYD VÄST
1. HELSINGBORGSORTENS PF LAG 1
(Jörgen Bengtsson - Mr Silver, Karin Orsing - Unik, Veronica Masa - Hero, Anna Westerberg - Copper Sunshine)
ZON SYD ÖST
1. KARLSHAMNS RK LAG 1
(Malin Börjesson - Skeda Minstrel, Anna-Karin Ödman - Faidra, Tina Santesson - Vitsen, Camilla Sjöqvist - Möingegårdens Napoleon)
ZON VÄST SÖDRA
1. KUNGSBACKA RK LAG 1
(Stefan Jansson - Ballard, Mikaela Bedding - Canton, Camilla Schiller - Tobber Boy, Maria Henriksson - Mercedes)
ZON VÄST
1. ÖREBROTRAKTENS RF LAG 1
(Mia Andersson - Atlantic Petite, Kristina Andersson - Rasmus, Fia Andersson - Pinocchio, Josefina Jonsson - Knightwood)
ZON VÄST
1. UDDEVALLA RF
(Åsa Andersson - Merry Honey, Susanne Thorin - Vernal, Eva-Lena Hermansson - Red Sky, Ann Rittfors - Karino)
ZON VÄST NORRA
1. SKARAORTENS RF LAG 1
ZON ÖST NORRA SMÅLAND
1. LJUNGBY RK
(Johan Fritzell - Triol, Ulrika Biester - Miss Tally, Helen Nilsson - Cinzano, Annelie Svensson - Blixten)
ZON ÖST GRUPP 1
1. ÖSTERGÖTLANDS FRK LAG 1
(Lotta Pettersson - Ramona, Cecilia Bodenhoff - Dr Hook, Liselotte Karlsson - Strätes First Wonder, Karin Eliasson - Fox)
ZON ÖST
1. HEDA RK
(Louise Månsson - Speed, Anne Tonkin - Tully, Cecilia Sahlin - Daylight, Håkan Bäck - Praizman)
ZON NORD SYD-VÄST
1. UPPSALAORTENS RF LAG 2
(Louise Halén - Snoddas, Victoria Hägerström - Myggan, Lotta Halén - Billy the Kid, Linda Vikström - Angelique)
ZON NORD
1. AVESTA RK
(Marlene Hägg - Aldermor White Foot, Ulrica Thörnblad - Miss Take, Susanne Eriksson - Petronella, Kristina Leonardsson - Hoffman)
ZON NORD
1. FALU RK LAG 2
(Malin Berntsson - Pysen, Pia Björk - Pollyanna, Anette Simson - Cornish Mist, Marit Hallbäck - Samona)
ZON NORD NORD-ÖST
1. LJUSDALS RK
(Evy Gunnarsson - Örnäs Mohican, Helena Aronsson - Calimero, Åsa Abrahamsson - Dick Starling, Birgitta Andersson - Uddens Dajm)
OMGÅNG 4
ZON VÄST FINAL
1. ULRICEHAMNSBYGDENS RK
(Helene Brinck - Prince, Marie Eklund - Blackdown Conman, Anette Andersson - Bonita, Robert Andersson - Kravall)
ZON NORD NORDÖST-NORDVÄST FINAL
1. FALU RK
(Pia Björk - Pollyanna, Anette Printz - Scapas Aragon, Pia Sjödin - Nitta, Cina Byström - Lucky-Lucky)
ZON SYD
1. RANCHO RK
(Claes Elofsson - Silver Gipsy, Jeanette Swärdh - April Fool, Carola Nordblad - Old Town Bridge, Catharina Offasson - Gula Faran)
ZON SYD
1. SÖSDALAORTEN LAG 1
(Susanne Henningsson - Flower, Annika Nilsson - Breeze, Annika Anzelius - Island Forest Fair Lady, Lottie Löfkvist - Pollica)
ZON SYD VÄSTRA
1. KVISTOFTA RK LAG 1
(Ann Larsson - Tessy, André Hallberg - Silvette, Anette Hallberg - Seek'n Find, Jenny Kadanik - Möingegårdens Indiaka)
SKÅNE MELLERSTA
1. ÅSBO PK
(Anna-Pia Borg - Smedhults Humla, Christel Jönsson - Carino, Katrin Lang - Chaplin, Christel Ottosson - Cornish Manuelo)
ZON VÄST
1. ÖREBROTRAKTENS RF LAG 1
(Kristina Andersson - Rasmus, Mia Andersson - Atlantic Petite, Eva Nilsson - Grey Light, Josefin Jonsson - Knightwood)
NORRA SMÅLAND
1. BANKERYDS RK
(Kristina Andell - Ias Belinda, Pernilla Karlsson - Miss Malou, Marie-Louise Gustavsson - Blue Bell, Camilla Ackfjäll - Prides Fellow)
ZON VÄST SÖDRA
1. BORÅS FRK LAG 1
(Malin Wieslander - Stisse, Annika Pettersson - Vernal, Peter Ohlsson - Pendley San Tanella, Camilla Floberg - Teacher)
ZON ÖST GRUPP 1
1. MJÖLBY RK LAG 1
(Patrik Halldén - Cavallo Chagall, Susanne Torgner - Pernod, Erik Berggren - Sally Ann, Åsa Lindblad - Virginia)
ÖSTRA ZONEN SMÅLAND/BLEKINGE
1. KARLSKRONA-LYCKÅ RK LAG 3
(Tommy Magnusson - Snobben, Ingela Magnusson - Pelé, Maria Fors-Öhman - Pysen, Maria Bodin - Boitrin)
ZON NORD SYD-VÄST
1. UPPSALAORTENS RF LAG 1
(Johanna Andersson - Trixie Lady, Pernilla Jacobson - Rusty, Lena Karlsson - Scarlet, Maria Wallin - Rufus)
ZON NORD SYD-OST
1. LIDINGÖ RF
(Ardina Strüwer - Wendy, Lottie Östberg - Katja, Jan Akalla - King of Amber, Yvette Melander - Sluggo)
ZON POLAR
1. MATFORS RF LAG 2
(Katarina Rindestad - Koppartorps Pelé, Petra Sjöström - Ludde, Teresa Johansson - Snobben, Inger Olsson - Lakeview Gil)
OMGÅNG 2
ZON SYD VÄSTRA
1. KVISTOFTA RK LAG 1
(Ann Larsson - Tessy, Anette Hallberg - Seek'n Find, Jenny Kadanik - Möingegårdens Indiaka, Ann Hallberg - Uncas)
ZON SYD
1. FÄRS LAG 1
(Tina Eldh - Herkules, Malin Lantz - Carino, Birgitta Olsson - Valencia, Pia Eldh - Ruffa II)
ZON SYD BLEKINGE & SMÅLAND
1. ERIKSMÅLA RK LAG 1
(Lotta Kjellson - Visserhof Huzaar, Johan Nilsén - Star, Carola Fransson - Mr Ajax, Anette Johansson - Renato)
SKÅNE MELLERSTA
1. ÅSTORPS RF
ZON VÄST
1. CLAREBERGS RK LAG 1
(Carine Svensson - Kings Snowball, Catarina Johansson - Cederlunds Chopin, Madeleine Nilsson - Tiffon, Anki Ruontti - Tic-Tac)
ZON VÄST
1. VETLANDAORTENS RF LAG 1
(Annika Birgersson - Lady Cloud, Camilla Wernersson - Marius, Johanna Liljeqvist - Billiana, Ann-Louise Blom - Zara)
ZON VÄST SÖDRA
1. BRÄTTE RK LAG 1
(Sofia Johansson - Jocke, Camilla Skåån - Mary Lou, Lotta Holmqvist - Sunshine Melody, Catarina Linde - Sirocco)
ZON ÖST
1. VIMMERBYORTENS RF LAG 1
(Lotta Nilsson - Durracow, Ylva Lindskog - Putte, Petra Jonsson - Apache, Ulrika Passmark - Malaika)
ZON ÖST
1. LJUNGBY RK
(Ulrika Biesert - Miss Tally, Karin Fritzell - Cinzano, Niklas Biesert - Blixten, Annelie Svensson - Ragaux)
GOTLAND
1. WISBYORTENS RF LAG 3
(Ulrika Jansson - Sandra, Christina Qviström - Belinda, Jennica Bergström - Filur, Monika Gustavsson - Danilo)
ZON NORD SYD-OST
1. SÖDERTÄLJE RK
(Krister Ståhl - Piperswaite Prince, Sofie Rönnkvist - Filur, Maria Ståhl - Aikido, Marie Olsson - Brolötens Aragonit)
ZON POLAR
1. MATFORS RF LAG 2
(Katarina Rindestad - Koppartorps Pelé, Petra Sjöström - Ludde, Teresa Johansson - Snobben, Inger Olsson - Lakeview Gil)
ZON POLAR
1. UMEÅ RF
(Charlotta Ringblom - Balone Honey, Åsa Bolinder - Kunnigunda, Monica Lindgren - Igloo, Anneli Lundström - Grånette)
OMGÅNG 3
ZON SYD SÖDRA
1. TORNS PK
(Kristina Rosén - Tanny Boy, Torbjörn Stenkula - Shamrock, Lize Svensson - Passad, Charlotta Idh - Najad)
ZON SYD VÄST
1. HELSINGBORGSORTENS PF LAG 1
(Jörgen Bengtsson - Mr Silver, Karin Orsing - Unik, Veronica Masa - Hero, Anna Westerberg - Copper Sunshine)
ZON SYD ÖST
1. KARLSHAMNS RK LAG 1
(Malin Börjesson - Skeda Minstrel, Anna-Karin Ödman - Faidra, Tina Santesson - Vitsen, Camilla Sjöqvist - Möingegårdens Napoleon)
ZON VÄST SÖDRA
1. KUNGSBACKA RK LAG 1
(Stefan Jansson - Ballard, Mikaela Bedding - Canton, Camilla Schiller - Tobber Boy, Maria Henriksson - Mercedes)
ZON VÄST
1. ÖREBROTRAKTENS RF LAG 1
(Mia Andersson - Atlantic Petite, Kristina Andersson - Rasmus, Fia Andersson - Pinocchio, Josefina Jonsson - Knightwood)
ZON VÄST
1. UDDEVALLA RF
(Åsa Andersson - Merry Honey, Susanne Thorin - Vernal, Eva-Lena Hermansson - Red Sky, Ann Rittfors - Karino)
ZON VÄST NORRA
1. SKARAORTENS RF LAG 1
ZON ÖST NORRA SMÅLAND
1. LJUNGBY RK
(Johan Fritzell - Triol, Ulrika Biester - Miss Tally, Helen Nilsson - Cinzano, Annelie Svensson - Blixten)
ZON ÖST GRUPP 1
1. ÖSTERGÖTLANDS FRK LAG 1
(Lotta Pettersson - Ramona, Cecilia Bodenhoff - Dr Hook, Liselotte Karlsson - Strätes First Wonder, Karin Eliasson - Fox)
ZON ÖST
1. HEDA RK
(Louise Månsson - Speed, Anne Tonkin - Tully, Cecilia Sahlin - Daylight, Håkan Bäck - Praizman)
ZON NORD SYD-VÄST
1. UPPSALAORTENS RF LAG 2
(Louise Halén - Snoddas, Victoria Hägerström - Myggan, Lotta Halén - Billy the Kid, Linda Vikström - Angelique)
ZON NORD
1. AVESTA RK
(Marlene Hägg - Aldermor White Foot, Ulrica Thörnblad - Miss Take, Susanne Eriksson - Petronella, Kristina Leonardsson - Hoffman)
ZON NORD
1. FALU RK LAG 2
(Malin Berntsson - Pysen, Pia Björk - Pollyanna, Anette Simson - Cornish Mist, Marit Hallbäck - Samona)
ZON NORD NORD-ÖST
1. LJUSDALS RK
(Evy Gunnarsson - Örnäs Mohican, Helena Aronsson - Calimero, Åsa Abrahamsson - Dick Starling, Birgitta Andersson - Uddens Dajm)
OMGÅNG 4
ZON VÄST FINAL
1. ULRICEHAMNSBYGDENS RK
(Helene Brinck - Prince, Marie Eklund - Blackdown Conman, Anette Andersson - Bonita, Robert Andersson - Kravall)
ZON NORD NORDÖST-NORDVÄST FINAL
1. FALU RK
(Pia Björk - Pollyanna, Anette Printz - Scapas Aragon, Pia Sjödin - Nitta, Cina Byström - Lucky-Lucky)