23-26/7 EUROPEISKA MÄSTERSKAPEN DRESSYR LE TOUQUET FRANKRIKE 1998
Prel Comp
1. Svenja Meyer - Samorai GER
2. Svenja Meyer - Cash and Go GER
3. Delphine Meiresonne - Noble Casper BEL
4. Kira Kröncke - Edwin GER
5. Richelle Ter Haak - Hogewald's Sultan NED
6. Kate Willings - Foresters Gold GBR
7. Sofie Wieden - Chamör SWE
8. Lisbet Seierskilde - Cha-Cha DEN
9. Katja Berg - Munkholm Colooney DEN
10. Suzanne Busser - Windekind NED
Individuellt
1. Delphine Meiresonne - Noble Casper BEL
2. Svenja Meyer - Cash and Go GER
3. Svenja Meyer - Samorai GER
4. Kira Kröncke - Edwin GER
Tröstklass
1. Emily Austin - Virginia GBR
2. Annabel Makin - Nurejew GBR
3. Stine Hansen - Camaro DEN
4. Caroline Bonde - Derano Gold SWE
Individuellt i lagklassen
1. Svenja Meyer - Cash and Go GER
2. Svenja Meyer - Samorai GER
3. Delphine Meiresonne - Noble Casper BEL
4. Desiree Schurf - Dressman GER
5. Kate Willings - Foresters Gold GBR
6. Kira Kröncke - Edwin GER
7. Richelle Ter Haak - Hogewald's Sultan NED
8. Kathja Borregaard - Manitu N DEN
9. Nina Beck - Emilio GER
Lag
1. TYSKLAND
(Svenja Meyer - Cash and Go, Svenja Meyer - Samorai, Desiree Schurf - Dressman, Kira Kröncke - Edwin)
2. DANMARK
(Kathja Borregaard - Manitu N, Katja Berg - Munkholm Colooney, Lisbet Seierskilde - Cha-Cha, Stine Hansen - Camaro)
3. STORBRITANNIEN
(Kate Willings - Foresters Gold, Sally Crisp - Top Gun IV, Emily Austin - Virginia, Annabel Makin - Nurejew)
4. HOLLAND
(Richelle Ter Haak - Hogewald's Sultan, Suzanne Busser - Windekind, Marie-Ange Grooten - Splendid, Corina v d Gevel - Nordy)
5. SVERIGE
(Sofie Wieden - Chamör, Sara Grönvall - Cassino, Jeanna Högberg - Kopparås Chess, Emelie Brolin - NFB Juno Rory)
6. BELGIEN
(Delphine Meiresonne - Noble Casper, Katrien Verreet - Nurasco, Hannelore Volders - Arastou's, Annelies Vorsselmans - De Hofstede Alesius)
7. FRANKRIKE
(Eve Ysern - Neervelds Blaomer, Damien Mansot - Sparrow Alluin, Raphäel Loisin - Sagittaire A, Justine Moreau - Akkadi)
8. IRLAND
(Rachael Ireson - Texan, Eileen Kapp - Tarzan, Aine Cafferkey - Yeolands Silver Blade)
1. Svenja Meyer - Samorai GER
2. Svenja Meyer - Cash and Go GER
3. Delphine Meiresonne - Noble Casper BEL
4. Kira Kröncke - Edwin GER
5. Richelle Ter Haak - Hogewald's Sultan NED
6. Kate Willings - Foresters Gold GBR
7. Sofie Wieden - Chamör SWE
8. Lisbet Seierskilde - Cha-Cha DEN
9. Katja Berg - Munkholm Colooney DEN
10. Suzanne Busser - Windekind NED
Individuellt
1. Delphine Meiresonne - Noble Casper BEL
2. Svenja Meyer - Cash and Go GER
3. Svenja Meyer - Samorai GER
4. Kira Kröncke - Edwin GER
Tröstklass
1. Emily Austin - Virginia GBR
2. Annabel Makin - Nurejew GBR
3. Stine Hansen - Camaro DEN
4. Caroline Bonde - Derano Gold SWE
Individuellt i lagklassen
1. Svenja Meyer - Cash and Go GER
2. Svenja Meyer - Samorai GER
3. Delphine Meiresonne - Noble Casper BEL
4. Desiree Schurf - Dressman GER
5. Kate Willings - Foresters Gold GBR
6. Kira Kröncke - Edwin GER
7. Richelle Ter Haak - Hogewald's Sultan NED
8. Kathja Borregaard - Manitu N DEN
9. Nina Beck - Emilio GER
Lag
1. TYSKLAND
(Svenja Meyer - Cash and Go, Svenja Meyer - Samorai, Desiree Schurf - Dressman, Kira Kröncke - Edwin)
2. DANMARK
(Kathja Borregaard - Manitu N, Katja Berg - Munkholm Colooney, Lisbet Seierskilde - Cha-Cha, Stine Hansen - Camaro)
3. STORBRITANNIEN
(Kate Willings - Foresters Gold, Sally Crisp - Top Gun IV, Emily Austin - Virginia, Annabel Makin - Nurejew)
4. HOLLAND
(Richelle Ter Haak - Hogewald's Sultan, Suzanne Busser - Windekind, Marie-Ange Grooten - Splendid, Corina v d Gevel - Nordy)
5. SVERIGE
(Sofie Wieden - Chamör, Sara Grönvall - Cassino, Jeanna Högberg - Kopparås Chess, Emelie Brolin - NFB Juno Rory)
6. BELGIEN
(Delphine Meiresonne - Noble Casper, Katrien Verreet - Nurasco, Hannelore Volders - Arastou's, Annelies Vorsselmans - De Hofstede Alesius)
7. FRANKRIKE
(Eve Ysern - Neervelds Blaomer, Damien Mansot - Sparrow Alluin, Raphäel Loisin - Sagittaire A, Justine Moreau - Akkadi)
8. IRLAND
(Rachael Ireson - Texan, Eileen Kapp - Tarzan, Aine Cafferkey - Yeolands Silver Blade)