EUROPEISKA MÄSTERSKAPEN HOPPNING HELSINGBORG 1977
Välkomstklass
1. Michelle Lewis - Ironside GBR
2. Amanda Edwins - Foxlynch Little John GBR
3. Thomas Eriksson - Bandit SWE
4. Susan Atlas - Bonnie SWE
5. Fabienne Daigneux - Cochise BEL
6. Rolf-Göran Bengtsson - Partner SWE
7. Marie Möller - Comtesse SWE
8. Jane Sargeant - Minnie Mouse GBR
9. Annejent de Boer - De Brought's Martin NED
10. Evelyn Blaton - Sun Seeker GBR
11. Cecilia Blomberg - Dun Dancer SWE
Stilhoppning
1. Mikael Carlsson - First Wonder SWE
2. Jane Sargent - Minnie Mouse GBR
2. Udo Wagner - Telstar GER
4. Thomas Bodin - Patience SWE
4. Bärbel Leymann - Andy GER
6. Marie Möller - Comtesse SWE
6. Rolf-Göran Bengtsson - Partner SWE
6. Amanda Edwins - Foxlynch Little John GBR
9. Robert Walmsley - Tamarisk IX GBR
9. Melle Versme - Beau Prince FRA
Stafetthoppning
1. Susan Atlas - Bonnie & Marie Möller - Comtesse SWE
2. David Leblond - Echo du Touquet & Marc Gagneaux - Fireman FRA
3. Mikael Carlsson - First Wonder & Thomas Bodin - Patience SWE
4. Herve Rick - Urubu & Vincent Deconstanza - Eole FRA
5. Michelle Lewis - Ironside & Amanda Lewis - Foxlynch Little John GBR
Poänghoppning
1. Robert Walosley - Tamarisk IX GBR
2. Peder Gradussen - Black NED
3. Michelle Illies - Spring de la Rouge GER
4. Susan Atlas - Bonnie SWE
5. Michelle Lewis - Ironside GBR
6. Klaas van den Sluis - All Right NED
7. Vincent Deconstanza - Eole FRA
8. Roger Yves Bost - Stage Struck FRA
9. Mikael Carlsson - Strätes First Wonder SWE
10. Amanda Edwins - Foxlynch Little John GBR
11. Rolf-Göran Bengtsson - Partner SWE
12. Fabienne Daigneux - Cochise BEL
Helsingborg Cup
1. Susan Atlas - Bonnie SWE
2. Roger Yves Bost - Stage Struck FRA
3. Michelle Illies - Spring de la Rouge GER
4. Robert Walmsley - Tamarisk IX GBR
5. Amanda Edwins - Foxlynch Little John GBR
6. Eva Johansson - Little Bramble SWE
7. Dirk Demeersmann - Merline BEL
8. Emanuelle Sence - Urubu FRA
9. Lisbeth Andersen - Harlekin DEN
10. Marie Möller - Comtesse SWE
11. Michelle Lewis - Ironside GBR
Lag-EM
1. ENGLAND
(Amanda Edwins - Foxlynch Little John, Jane Sargent - Minnie Mouse, Robert Walmsley - Tamarisk IX, Michelle Lewis - Ironside)
2. BELGIEN
(Paul van den Bosh - Fresca, Evelyn Blaton - Sun Seeker, Dirk Demeersmann - Merline, Fabienne Daigneus - Cochise)
3. SVERIGE Lag 1
(Marie Möller - Comtesse, Susan Atlas - Bonnie, Mikael Carlsson - Strätes First Wonder, Thomas Bodin - Patience)
4. VÄSTTYSKLAND
(Stephanie Lampe - Sefton Rosewood, Michelle Illies - Sping de la Rouge, Udo Wagner - Tel Star, Alfons Klöpper - Golden Boy)
5. FRANKRIKE
(Vincent Deconstanza - Eole, Roger Yves Bost - Stage Struck, Emanuelle Sence - Urubu, Nally des Scutsines - Glenn d'Un)
6. DANMARK
(Bertha Johannesen - Lillebror, Lisbeth Andersen - Harlekin, Susanne Christoffersen - Pindar, Agnete Schmith - O'Brien)
7. HOLLAND
(Frans Signette - Imonica, Peder Gradussen - Black, Annajen de Boer - De Brught's Martin, Klaas van der Sliuc - All Right)
8. SVERIGE Lag 2
(Eva Johansson - Little Bramble, Thomas Eriksson - Bandit, Cecilia Blomberg - Dun Dancer, Rolf-Göran Bengtsson - Partner)
9. FINLAND
(Juoni Saari - Bracken, Jan Koskinen - Bintoncourt Bluster, Sanni Niskanen - Amico)
1. Michelle Lewis - Ironside GBR
2. Amanda Edwins - Foxlynch Little John GBR
3. Thomas Eriksson - Bandit SWE
4. Susan Atlas - Bonnie SWE
5. Fabienne Daigneux - Cochise BEL
6. Rolf-Göran Bengtsson - Partner SWE
7. Marie Möller - Comtesse SWE
8. Jane Sargeant - Minnie Mouse GBR
9. Annejent de Boer - De Brought's Martin NED
10. Evelyn Blaton - Sun Seeker GBR
11. Cecilia Blomberg - Dun Dancer SWE
Stilhoppning
1. Mikael Carlsson - First Wonder SWE
2. Jane Sargent - Minnie Mouse GBR
2. Udo Wagner - Telstar GER
4. Thomas Bodin - Patience SWE
4. Bärbel Leymann - Andy GER
6. Marie Möller - Comtesse SWE
6. Rolf-Göran Bengtsson - Partner SWE
6. Amanda Edwins - Foxlynch Little John GBR
9. Robert Walmsley - Tamarisk IX GBR
9. Melle Versme - Beau Prince FRA
Stafetthoppning
1. Susan Atlas - Bonnie & Marie Möller - Comtesse SWE
2. David Leblond - Echo du Touquet & Marc Gagneaux - Fireman FRA
3. Mikael Carlsson - First Wonder & Thomas Bodin - Patience SWE
4. Herve Rick - Urubu & Vincent Deconstanza - Eole FRA
5. Michelle Lewis - Ironside & Amanda Lewis - Foxlynch Little John GBR
Poänghoppning
1. Robert Walosley - Tamarisk IX GBR
2. Peder Gradussen - Black NED
3. Michelle Illies - Spring de la Rouge GER
4. Susan Atlas - Bonnie SWE
5. Michelle Lewis - Ironside GBR
6. Klaas van den Sluis - All Right NED
7. Vincent Deconstanza - Eole FRA
8. Roger Yves Bost - Stage Struck FRA
9. Mikael Carlsson - Strätes First Wonder SWE
10. Amanda Edwins - Foxlynch Little John GBR
11. Rolf-Göran Bengtsson - Partner SWE
12. Fabienne Daigneux - Cochise BEL
Helsingborg Cup
1. Susan Atlas - Bonnie SWE
2. Roger Yves Bost - Stage Struck FRA
3. Michelle Illies - Spring de la Rouge GER
4. Robert Walmsley - Tamarisk IX GBR
5. Amanda Edwins - Foxlynch Little John GBR
6. Eva Johansson - Little Bramble SWE
7. Dirk Demeersmann - Merline BEL
8. Emanuelle Sence - Urubu FRA
9. Lisbeth Andersen - Harlekin DEN
10. Marie Möller - Comtesse SWE
11. Michelle Lewis - Ironside GBR
Lag-EM
1. ENGLAND
(Amanda Edwins - Foxlynch Little John, Jane Sargent - Minnie Mouse, Robert Walmsley - Tamarisk IX, Michelle Lewis - Ironside)
2. BELGIEN
(Paul van den Bosh - Fresca, Evelyn Blaton - Sun Seeker, Dirk Demeersmann - Merline, Fabienne Daigneus - Cochise)
3. SVERIGE Lag 1
(Marie Möller - Comtesse, Susan Atlas - Bonnie, Mikael Carlsson - Strätes First Wonder, Thomas Bodin - Patience)
4. VÄSTTYSKLAND
(Stephanie Lampe - Sefton Rosewood, Michelle Illies - Sping de la Rouge, Udo Wagner - Tel Star, Alfons Klöpper - Golden Boy)
5. FRANKRIKE
(Vincent Deconstanza - Eole, Roger Yves Bost - Stage Struck, Emanuelle Sence - Urubu, Nally des Scutsines - Glenn d'Un)
6. DANMARK
(Bertha Johannesen - Lillebror, Lisbeth Andersen - Harlekin, Susanne Christoffersen - Pindar, Agnete Schmith - O'Brien)
7. HOLLAND
(Frans Signette - Imonica, Peder Gradussen - Black, Annajen de Boer - De Brught's Martin, Klaas van der Sliuc - All Right)
8. SVERIGE Lag 2
(Eva Johansson - Little Bramble, Thomas Eriksson - Bandit, Cecilia Blomberg - Dun Dancer, Rolf-Göran Bengtsson - Partner)
9. FINLAND
(Juoni Saari - Bracken, Jan Koskinen - Bintoncourt Bluster, Sanni Niskanen - Amico)