PONNYALLSVENSKAN HOPPNING 1979
OMGÅNG 1
SÖDRA ZONEN
1. TROLLEHOLMSORTENS RF
(Karin Mårtensson - Lucky Boy, Gunilla Persson - Colonel, Susanne Walldoff - Fellow, Therese Wigrup - Conne Mahrhu)
VÄSTRA ZONEN
1. SKULTORPS RS
(Anna Heed - Pop Corn, Teja Wigell - Midgehope Crunchy, Christina Sjöö - Tin Tin)
ÖSTRA ZONEN
1. MJÖLBY RK
(Jane Wallin - Orlando, Pia Wallin - Starry Lad, Malin Hedlund - Sally Anne, Anna Oscarsson - Snowdon)
NORRA ZONEN
1. GÄVLE PK
(Katarina Berg - Lunas Hunter, Susanne Sjödin - Pinoccio, Cia Tenggren - Tjejen, Eva Henriksson - Danny Kaye)
OMGÅNG 2
SÖDRA ZONEN
1. KUNGSBACKA RK
(Petra Svensson - Shadow, Jessica Johansson - Romulus, Cecilia Arvidsson - Samantha, Patrik Svensson - Molly Malou)
VÄSTRA ZONEN
1. SKARABORGS PS
(Charlotte Jande - Akilles, Christina Cedermark - Finess, Marie Johansson - Merrie Musky, Katarina Cedermark - Dariman)
ÖSTRA ZONEN
1. MJÖLBY RK
(Anna Oscarsson - Snowdon, Malin Hedlund - Sally Anne, Pia Wallin - Starry Lad, Jane Wallin - Orlando)
NORRA ZONEN
1. GÄVLE PK
(Katarina Berg - Lunas Hunter, Eva Henriksson - Danny Kaye, Susanne Sjödin - Pinoccio, Cia Tenggren - Tjejen)
OMGÅNG 3
SÖDRA ZONEN
1. TROLLEHOLMSORTENS RF
(Therese Wigrup - Conne Mahrhu, Gunilla Persson - Colonel, Susanne Walldoff - Fellow, Karin Mårtensson - Lucky Boy)
VÄSTRA ZONEN
1. SKULTORPS RS
(Christina Sjöö - Tin Tin, Anna Heed - Pop Corn, Teija Wigell - Midgehope Crunchy, Olly Swärd - Roan Rocket)
ÖSTRA ZONEN
1. ÖSTERGÖTLANDS FRK
(Lotta Argulander - Cavat, Camilla Karlsson - Polo, Catrin Ölander - Gräppan, Gunilla Bäck - Praizman)
NORRA ZONEN
1. UPPSALA PK
(Mats Berglund - Pamela, Eva Enström - Örnäs Midnight Moon, Gudrun Ahl - Stardust, Susie Anger - Cariou)
OMGÅNG 4
SÖDRA ZONEN
1. KUNGSBACKA RK
(Jessica Johansson - Romulus, Petra Svensson - Mr Samuel Whiskers, Cecilia Arvidsson - Samantha, Patrik Svensson - Molly Malou)
Till final: Trolleholmsortens RF & Rancho RK
VÄSTRA ZONEN
1. SKULTORPS RS
(Anna Heed - Pop Corn, Christina Sjöö - Tin Tin, Olly Swärd - Roan Rocket, Teja Wigell - Midgehope Crunchy)
Till final: Skultorps RS & Borås FRK
ÖSTRA ZONEN
1. VÄXJÖORTENS FK
(Cecilia Blomberg - Dun Dancer, Ulrika Franzén - Sonny Boy II, Åsa Törner - Rimbo)
Till final: Mjölby RK & Östergötlands FRK
NORRA ZONEN
1. GÄVLE PK
(Katarina Berg - Lunas Hunter, Susanne Sjödin - Pinoccio, Kicki Bodman - Orient, Eva Henriksson - Danny Kaye)
Till final: Gävle PK & Heby RF
SÖDRA ZONEN
1. TROLLEHOLMSORTENS RF
(Karin Mårtensson - Lucky Boy, Gunilla Persson - Colonel, Susanne Walldoff - Fellow, Therese Wigrup - Conne Mahrhu)
VÄSTRA ZONEN
1. SKULTORPS RS
(Anna Heed - Pop Corn, Teja Wigell - Midgehope Crunchy, Christina Sjöö - Tin Tin)
ÖSTRA ZONEN
1. MJÖLBY RK
(Jane Wallin - Orlando, Pia Wallin - Starry Lad, Malin Hedlund - Sally Anne, Anna Oscarsson - Snowdon)
NORRA ZONEN
1. GÄVLE PK
(Katarina Berg - Lunas Hunter, Susanne Sjödin - Pinoccio, Cia Tenggren - Tjejen, Eva Henriksson - Danny Kaye)
OMGÅNG 2
SÖDRA ZONEN
1. KUNGSBACKA RK
(Petra Svensson - Shadow, Jessica Johansson - Romulus, Cecilia Arvidsson - Samantha, Patrik Svensson - Molly Malou)
VÄSTRA ZONEN
1. SKARABORGS PS
(Charlotte Jande - Akilles, Christina Cedermark - Finess, Marie Johansson - Merrie Musky, Katarina Cedermark - Dariman)
ÖSTRA ZONEN
1. MJÖLBY RK
(Anna Oscarsson - Snowdon, Malin Hedlund - Sally Anne, Pia Wallin - Starry Lad, Jane Wallin - Orlando)
NORRA ZONEN
1. GÄVLE PK
(Katarina Berg - Lunas Hunter, Eva Henriksson - Danny Kaye, Susanne Sjödin - Pinoccio, Cia Tenggren - Tjejen)
OMGÅNG 3
SÖDRA ZONEN
1. TROLLEHOLMSORTENS RF
(Therese Wigrup - Conne Mahrhu, Gunilla Persson - Colonel, Susanne Walldoff - Fellow, Karin Mårtensson - Lucky Boy)
VÄSTRA ZONEN
1. SKULTORPS RS
(Christina Sjöö - Tin Tin, Anna Heed - Pop Corn, Teija Wigell - Midgehope Crunchy, Olly Swärd - Roan Rocket)
ÖSTRA ZONEN
1. ÖSTERGÖTLANDS FRK
(Lotta Argulander - Cavat, Camilla Karlsson - Polo, Catrin Ölander - Gräppan, Gunilla Bäck - Praizman)
NORRA ZONEN
1. UPPSALA PK
(Mats Berglund - Pamela, Eva Enström - Örnäs Midnight Moon, Gudrun Ahl - Stardust, Susie Anger - Cariou)
OMGÅNG 4
SÖDRA ZONEN
1. KUNGSBACKA RK
(Jessica Johansson - Romulus, Petra Svensson - Mr Samuel Whiskers, Cecilia Arvidsson - Samantha, Patrik Svensson - Molly Malou)
Till final: Trolleholmsortens RF & Rancho RK
VÄSTRA ZONEN
1. SKULTORPS RS
(Anna Heed - Pop Corn, Christina Sjöö - Tin Tin, Olly Swärd - Roan Rocket, Teja Wigell - Midgehope Crunchy)
Till final: Skultorps RS & Borås FRK
ÖSTRA ZONEN
1. VÄXJÖORTENS FK
(Cecilia Blomberg - Dun Dancer, Ulrika Franzén - Sonny Boy II, Åsa Törner - Rimbo)
Till final: Mjölby RK & Östergötlands FRK
NORRA ZONEN
1. GÄVLE PK
(Katarina Berg - Lunas Hunter, Susanne Sjödin - Pinoccio, Kicki Bodman - Orient, Eva Henriksson - Danny Kaye)
Till final: Gävle PK & Heby RF