PONNYALLSVENSKAN HOPPNING 1989
OMGÅNG 1
ZON SYD
1. FÄRS HÄRADS RF
(Eva-Britt Eldh - Brolötens Amiant, Emma Lantz - Red Rose, ?, ?)
ZON VÄST
1. KUNGSBACKA RK
(Fredrik Jansson - South Supreme, Anna Attvik - Top Knote, Linda Feldt - Amanda, Thomas Fasteus - Daily News)
ZON ÖST
1. SÖDERKÖPINGS RS
(Tanja Torgilsman - Blackie, Mikael Wiering - Midnights Brenda Lee, Malin Baryard - Inishannon, Ann-Sophie Sköld - Clever Trapeze)
ZON CENTRAL
1. TROSA-VAGNHÄRADS RK
(Jeanette Kleen - Fandango, Jessica Hägglund - Gold Spec, Pernilla Thurberg - Trump, Linda Heed - NSB Akrobat)
ZON NORD
1. ENKÖPINGS RK
(Anna Axelsson - The Budget, Sara Lindewall - Bridge News, Louise Halén - Pendy, Emilie Smith - Sparrow News)
ZON POLAR
1. SUNDSVALLS LRF
(Fredrik Jonsson - Comtesse, Petra Swenning - Bright Lady, Jenny Sahlin - Fidel Janco, Anne Edlund - Lasse)
OMGÅNG 2
ZON SYD
1. FÄRS HÄRADS RF
(Magdalena Regårdh - Belinda, Emma Lantz - Red Rose, Tina Jönsson - Galant, Malin Johansson - Kings Ten Four)
ZON VÄST
1. SKÖVDEBYGDENS RK
(Martin Jarhäll - If Only, Amelie Planck - Sundsta Pales, Ulrika Martinsson - Ashfield Master Bracken, Petra Goude - Granard Shadow)
ZON ÖST
1. SÖDERKÖPINGS RS
(Tanja Torgilsman - Blackie, Alexandra Willander - High Society, Malin Baryard - Inishannon, Ann-Sophie Sköld - Clever Trapeze)
ZON CENTRAL
1. DJURSHOLMS RK
(Camilla Svensson - Isabell, Anna Jeppsson - Zamba Marlene, Erik Bohlin - Second Queen, Johanna Andersson - Don't Say Goodbye)
ZON NORD
1. ENKÖPINGS RK
(Emilie Smith - Sparrow News, Sara Lindewall - Bridge News, Anna Axelsson - The Budget, Louise Halén - Rushmer's Digny Doo)
ZON POLAR
1. SUNDSVALLS LRF
(Anne Edlund - Lasse, Jennie Sahlin - Fidel-Janco, Petra Swenning - Bright Lady, Fredrik Jonsson - Comtesse)
OMGÅNG 3
ZON SYD
1. FÄRS HÄRADS RF
(Tina Jönsson - Galant, Eva-Britt Eldh - Brolötens Amiant, Malin Johansson - Kings Ten Four, Magdalena Regårdh - Golden Cherry)
Till final: Färs Härads RF & Skabersjöortens RF
ZON VÄST
1. MARKS RK
(Malin Johansson - Dory Nice, Katrin Orrbeck - Pajasso, Emelia Johansson - Arcade Velvet, Pernilla Herfors - Alexander Lucas)
Till final: Marks RK & Kungsbacka RK
ZON ÖST
1. SÖDERKÖPINGS RS
(Tanja Torgilsman - Blackie, Mikael Wiering - Midnights Brenda Lee, Malin Baryard - Inishannon, Anne-Sophie Sköld - Clever Trapeze)
Till final: Söderköpings RS & Ljungby RK
ZON CENTRAL
1. VIGGBYHOLMS RK
(Isabell Hopking - Take Away Boy, Emelie Björkman - Flashing News, Beatrice von Koenigsegg - Vibys Dennieson, Karin Hulting - Mac Aven)
Till final: Djursholms RK & Viggbyholms RK
ZON NORD
1. ENKÖPINGS RK
(Emilie Smith - Sparrow News, Sara Lindewall - Bridge News, Anna Axelsson - The Budget, Charlotte Eider - Mainstream)
Till final: Enköpings RK & Gävle PK
ZON POLAR
1. NÄSETS RS
(Marianne Bäckström - Little Tomahawk, Maria Bäckström - Dempsey, Karin Karlsson - Tamara de Roche, Charlotte Morlin - Crossna Cracker)
Till final: Sundsvalls LRF
ZON SYD
1. FÄRS HÄRADS RF
(Eva-Britt Eldh - Brolötens Amiant, Emma Lantz - Red Rose, ?, ?)
ZON VÄST
1. KUNGSBACKA RK
(Fredrik Jansson - South Supreme, Anna Attvik - Top Knote, Linda Feldt - Amanda, Thomas Fasteus - Daily News)
ZON ÖST
1. SÖDERKÖPINGS RS
(Tanja Torgilsman - Blackie, Mikael Wiering - Midnights Brenda Lee, Malin Baryard - Inishannon, Ann-Sophie Sköld - Clever Trapeze)
ZON CENTRAL
1. TROSA-VAGNHÄRADS RK
(Jeanette Kleen - Fandango, Jessica Hägglund - Gold Spec, Pernilla Thurberg - Trump, Linda Heed - NSB Akrobat)
ZON NORD
1. ENKÖPINGS RK
(Anna Axelsson - The Budget, Sara Lindewall - Bridge News, Louise Halén - Pendy, Emilie Smith - Sparrow News)
ZON POLAR
1. SUNDSVALLS LRF
(Fredrik Jonsson - Comtesse, Petra Swenning - Bright Lady, Jenny Sahlin - Fidel Janco, Anne Edlund - Lasse)
OMGÅNG 2
ZON SYD
1. FÄRS HÄRADS RF
(Magdalena Regårdh - Belinda, Emma Lantz - Red Rose, Tina Jönsson - Galant, Malin Johansson - Kings Ten Four)
ZON VÄST
1. SKÖVDEBYGDENS RK
(Martin Jarhäll - If Only, Amelie Planck - Sundsta Pales, Ulrika Martinsson - Ashfield Master Bracken, Petra Goude - Granard Shadow)
ZON ÖST
1. SÖDERKÖPINGS RS
(Tanja Torgilsman - Blackie, Alexandra Willander - High Society, Malin Baryard - Inishannon, Ann-Sophie Sköld - Clever Trapeze)
ZON CENTRAL
1. DJURSHOLMS RK
(Camilla Svensson - Isabell, Anna Jeppsson - Zamba Marlene, Erik Bohlin - Second Queen, Johanna Andersson - Don't Say Goodbye)
ZON NORD
1. ENKÖPINGS RK
(Emilie Smith - Sparrow News, Sara Lindewall - Bridge News, Anna Axelsson - The Budget, Louise Halén - Rushmer's Digny Doo)
ZON POLAR
1. SUNDSVALLS LRF
(Anne Edlund - Lasse, Jennie Sahlin - Fidel-Janco, Petra Swenning - Bright Lady, Fredrik Jonsson - Comtesse)
OMGÅNG 3
ZON SYD
1. FÄRS HÄRADS RF
(Tina Jönsson - Galant, Eva-Britt Eldh - Brolötens Amiant, Malin Johansson - Kings Ten Four, Magdalena Regårdh - Golden Cherry)
Till final: Färs Härads RF & Skabersjöortens RF
ZON VÄST
1. MARKS RK
(Malin Johansson - Dory Nice, Katrin Orrbeck - Pajasso, Emelia Johansson - Arcade Velvet, Pernilla Herfors - Alexander Lucas)
Till final: Marks RK & Kungsbacka RK
ZON ÖST
1. SÖDERKÖPINGS RS
(Tanja Torgilsman - Blackie, Mikael Wiering - Midnights Brenda Lee, Malin Baryard - Inishannon, Anne-Sophie Sköld - Clever Trapeze)
Till final: Söderköpings RS & Ljungby RK
ZON CENTRAL
1. VIGGBYHOLMS RK
(Isabell Hopking - Take Away Boy, Emelie Björkman - Flashing News, Beatrice von Koenigsegg - Vibys Dennieson, Karin Hulting - Mac Aven)
Till final: Djursholms RK & Viggbyholms RK
ZON NORD
1. ENKÖPINGS RK
(Emilie Smith - Sparrow News, Sara Lindewall - Bridge News, Anna Axelsson - The Budget, Charlotte Eider - Mainstream)
Till final: Enköpings RK & Gävle PK
ZON POLAR
1. NÄSETS RS
(Marianne Bäckström - Little Tomahawk, Maria Bäckström - Dempsey, Karin Karlsson - Tamara de Roche, Charlotte Morlin - Crossna Cracker)
Till final: Sundsvalls LRF