PONNYALLSVENSKAN HOPPNING 2001
OMGÅNG 1
ZON SYD
1. MALMÖ CR
ZON VÄST
1. VARBERGS RK
(Evelyn Sander - Pride of Rossmore, Robin Ingvarsson - Take That, Karl-Marcus Ingvarsson - Edenside Sunshine, Sofia Kroon - Bustling Boy)
ZON CENTRAL
1. DJURSHOLMS RK
ZON NORD
1. HEBY RF
ZON POLAR
1. SUNDSVALLS LRF/NÄSETS RS
(Helene Mehlin - Blue Sham, Lina Udd - Musicland Girl, Maria Bergman - Zanrio, Susanne Fälldin - Bonito)
OMGÅNG 2
ZON CENTRAL
1. TROSA-VAGNHÄRADS RK
(Antonia Lönberg - Definitely Milton, Madeleine Garpsäter - Nickodemus IV, Maria Björk - Källtorps Krut, Martina Thorsell - Omeath)
ZON NORD
1. HEBY RF
ZON POLAR
1. LITS RK
(Fanny Thuresson - Holly, Ida Lundin - Chiquita, Tanja Wörlén-Sylsjö - Gustaf, Elin Persson - Legends Aragorn)
OMGÅNG 3
ZON SYD
1. HELSINGBORGS FRK
ZON VÄST
1.
Till final: Varbergs RK & Borås FRK
ZON ÖST
1. TINGSRYDS RoKK
(Ida Persson - Felicia, Charlotte Fransson - Grange Sandy, Louise Hammarlund - My Lady, Therese Engstrand - Murphys Boy)
Till final: Tingsryds RoKK & Mantorpsryttarna
ZON CENTRAL
1. SÖDERTÄLJE RK
(Alexander Markne - Lougnathousa Willfred, Märta Elander Wistén - Silver King, Gabriella Petersson - Fredriksbergs Jazz, Emma Petersson - Rockin Morris)
Till final: Djursholms RK & Södertälje RK
ZON NORD
1. AVESTA RK
Till final: Heby RF & Avesta RK
ZON POLAR
1. LITS RK
Till final: Lits RK & Sundsvalls LRF & Näsets RS
ZON SYD
1. MALMÖ CR
ZON VÄST
1. VARBERGS RK
(Evelyn Sander - Pride of Rossmore, Robin Ingvarsson - Take That, Karl-Marcus Ingvarsson - Edenside Sunshine, Sofia Kroon - Bustling Boy)
ZON CENTRAL
1. DJURSHOLMS RK
ZON NORD
1. HEBY RF
ZON POLAR
1. SUNDSVALLS LRF/NÄSETS RS
(Helene Mehlin - Blue Sham, Lina Udd - Musicland Girl, Maria Bergman - Zanrio, Susanne Fälldin - Bonito)
OMGÅNG 2
ZON CENTRAL
1. TROSA-VAGNHÄRADS RK
(Antonia Lönberg - Definitely Milton, Madeleine Garpsäter - Nickodemus IV, Maria Björk - Källtorps Krut, Martina Thorsell - Omeath)
ZON NORD
1. HEBY RF
ZON POLAR
1. LITS RK
(Fanny Thuresson - Holly, Ida Lundin - Chiquita, Tanja Wörlén-Sylsjö - Gustaf, Elin Persson - Legends Aragorn)
OMGÅNG 3
ZON SYD
1. HELSINGBORGS FRK
ZON VÄST
1.
Till final: Varbergs RK & Borås FRK
ZON ÖST
1. TINGSRYDS RoKK
(Ida Persson - Felicia, Charlotte Fransson - Grange Sandy, Louise Hammarlund - My Lady, Therese Engstrand - Murphys Boy)
Till final: Tingsryds RoKK & Mantorpsryttarna
ZON CENTRAL
1. SÖDERTÄLJE RK
(Alexander Markne - Lougnathousa Willfred, Märta Elander Wistén - Silver King, Gabriella Petersson - Fredriksbergs Jazz, Emma Petersson - Rockin Morris)
Till final: Djursholms RK & Södertälje RK
ZON NORD
1. AVESTA RK
Till final: Heby RF & Avesta RK
ZON POLAR
1. LITS RK
Till final: Lits RK & Sundsvalls LRF & Näsets RS